UGUNSDROŠĪBA
Pastāv uzskats, ka koka māju celtniecība ne vienmēr atbilst ugunsdrošības prasībām. No sākuma var likties, ka tā ir patiesība. Koksne ir labi degošs materiāls. Taču ja aplūko celtniecībā izmantojamo koku rūpīgāk, ir redzams, ka koka konstrukciju uguns bīstamība ir tikai mīts.
Koka karkasa ēkas nav vienkārši „koka mājas”, bet gan ēkas, kas ir būvētas no speciāliem paneļiem, kuru konstrukcija ir skābekļa piekļuvi izolējoša, tātad – uguns izplatību slāpējoša. To apdarē izmanto materiālus, kas aiztur uguni no piekļuves paneļu iekšpusē esošajam kokam.
Pareizi projektētas koka konstrukciju ēkas ir pazīstamas ar labiem ugunsdrošības rādītājiem ugunsgrēku laikā. Koka karkasa ēkas konstrukcija ugunsgrēka gadījumā tik ātri nesabrūk kā, piemēram, betona vai metāla konstrukcija. Augstas temperatūras ietekmē metāls kūst, un metāla sijas var sabrukt 15-20 minūšu laikā. Toties koks ievērojami lēnāk zaudē savu stabilitāti, jo tas apogļojas.
Testā blakus novietotas divas sijas (metāla un masīvkoksnes), kas noslogotas ar vienādu slodzi. Atēlli runā paši par sevi. Kur palika metāla sija ?
Konstatēts, ka koka apogļošanās ātrums jeb pakāpeniska šķērsgriezuma samazināšanās koka konstrukcijām degšanas laikā nepārsniedz 0,7mm minūtē, tādējādi atliek daudz vairāk laika, lai evakuētu cilvēkus no uguns pārņemtās vietas.
Ir jāuzsver, ka koka karkasa mājās tiešā saskare kokam ar uguni vienkārši nav iespējama, jo visas koka daļas ir "iešūtas" jeb paslēptas zem rūpīgi veiktas apdares. Tāpāt jāpiemin, ka māju karkasa ražošanā mēs izmantojam kalibrētas koka brusas, kuru gludā virsma kavē uguns iedarbību uz koku. Bez tam sienas paneļi ir veidoti kā noslēgti elementi, kas kavē skābekļa piekļuvi un, kā zināms, uguns bez skābekļa nedeg.
Ugunsgrēka radītās sekas visbiežāk tiek novērtētas, ņemot vērā materiālos zaudējumus, bet tomēr svarīgāka ir spēja izdzīvot un saglābāt savu un līdzcilvēku veselību.
Statistika liecina, ka vairumā gadījumu cilvēki ugunsgrēkos iet bojā no saindēšanās ar degšanas produktiem, nevis dēļ mājas konstrukciju sabrukšanas. Koka degšana ir mazāk toksiska nekā citu materiālu degšana.
Iekštelpu aprīkojums ir visbīstamākais – mēbeles, paklāji, sadzīves tehnika utt. Parasti šīs lietas ir tās, kas izraisa ugunsgrēku un veicina uguns izplatīšanos telpās.